Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trwa wyścig między planem miejscowym i pozwoleniem na budowę

23 listopada 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Czasami gminy próbują powstrzymać powstanie niepożądanej inwestycji poprzez zmianę planu miejscowego w czasie procedowania pozwolenia na budowę. Z jakimi niebezpieczeństwami prawnymi wiąże się takie działanie?

Organ obowiązany jest ustalić stan faktyczny, że zamierzenie inwestycyjne dopuszczone w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub ustalone w decyzji o warunkach zabudowy okazuje się niepopularne społecznie.

Kto wygra

W takiej sytuacji władze gminy próbują sprostać oczekiwaniom mieszkańców i podejmują działania mające na celu zapobieżenie jego realizacji. Zazwyczaj polegają one na uchwaleniu dla danego terenu nowego m.p.z.p. lub zmianie obowiązującego planu. Jeżeli taka inicjatywa jest realizowana w czasie, w którym właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej proceduje wniosek inwestora o wydanie pozwolenia na budowę, dochodzi do swoistego wyścigu urzędniczego.

W wyścigu tym ściągają się ze sobą uchwała rady gminy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która (w założeniu inicjatorów) powinna wejść w życie przed wydaniem decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę i postępowanie w sprawie takiego pozwolenia prowadzone przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Prawda obiektywna

Z obowiązującej w postępowaniu administracyjnym zasady prawdy obiektywnej wynika bowiem, że decyzję administracyjną wydaje się w oparciu o stan faktyczny istniejący w dniu jej wydawania.

„Związany zasadą ogólną prawdy obiektywnej (art. 7...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12123

Wydanie: 12123

Spis treści
Zamów abonament